Od podpory montoven k projektům výzkumu

10.8.2018

Do současné doby bylo vždy primárním cílem investičních pobídek podpořit vznik nových pracovních míst a snížit nezaměstnanost ve státem vytipovaných regionech. S ohledem na stávající velmi nízkou míru nezaměstnanosti již však stát nadále takové projekty podporovat nechce a raději by se v budoucnu zaměřil na podporu inovativních projektů. Pobídky by tak nově měly směřovat především do odvětví přinášejících vysokou přidanou hodnotu, do technologických center a center strategických služeb. Rovněž se ale počítá se zachováním státní podpory v hospodářsky problémových regionech.

Princip fungování pobídek spočívá v tom, že při splnění předepsaných zákonných podmínek může poplatník uplatnit slevu na dani z příjmů, címž dosáhne přímé úspory.

Najít kritéria pro posouzení, zda má určitý projekt ve zpracovatelském průmyslu vyšší přidanou hodnotu, nebylo pro zákonodárce vůbec jednoduché. Nakonec byla zvolena podmínka, kdy alespoň 80 % zaměstnanců společnosti, která bude chtít investiční pobídku čerpat, musí pobírat mzdu minimálně ve výši průměrné mzdy v daném kraji. K této základní podmínce bude muset navíc společnost buď zaměstnávat výzkumné a vývojové pracovníky (jejich podíl přitom musí činit alespoň 2 %), nebo bude muset spolupracovat v oblasti výzkumu a vývoje s vysokou školou či výzkumnou organizací. Alternat ivou k výzkumným aktivitám je zaměstnávat alespoň 10 % vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců, což je však u většiny současných výrobců naprosto nereálné.

Pro investiční akce ve výrobě novela zákona dále odstraňuje povinnost vytvářet nová pracovní místa. Právě tím chce stát podporovat vyšší konkurenceschopnost, technologický pokrok a inovace. Tyto cíle přitom nejsou spojeny se vznikem nových pracovních míst, naopak modernizace, automatizace a digitalizace výroby přispívají k jejich snižování. Stávající požadavek zákona tak přestal být relevantní.

Co se týká technologických center a center strategických služeb, pak je nejvýznamnější změnou zvýšení limitu pro poskytnutí podpory na pořízení majetku na 20 % způsobilých nákladů.

Novela zákona je nyní v připomínkovém řízení. Jelikož má řada připomínek zcela zásadní charakter, lze očekávat, že výsledná podoba připravovaného zákona dozná podstatných změn.

Sdílejte na
Prominutí záloh na silniční daň na rok 2022 29.3.2022

Ministr financí vydal rozhodnutí, na základě kterého dochází k hromadnému prominutí záloh na daň silniční splatných v průběhu celého roku 2022, tj. k 19.4.2022, 15.7.2022, 17.10.2022 a 15.12.2022.

Cestovní náhrady pro rok 2021 4.1.2021

Poslední den roku 2020, tedy 31.12.2020, vyšla ve Sbírce zákonů vyhláška č. 589/2020 Sb., kterou jsou stanovovány sazby tuzemského stravného, sazby základní náhrady za jízdu automobilem a ceny pohonných hmot pro rok 2021.

Zrušení daně z nabytí definitivně schváleno 16.9.2020

Poslanecká sněmovna dne 15.09.2020 definitivně schválila zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Zákon již nyní čeká jen na podpis prezidenta a na vyhlášení ve Sbírce zákonů. Povinnost hradit daň z nabytí zaniká zpětně a týká se všech převodů, u nichž byl učiněn vklad na katastr v prosinci 2019 nebo později.

Zpět na články